Description
Modern • 12 Light • Striped Glass Globe • Metal • Sputnik • Two-tier Chandelier • Brass Finish
Description
Define your living space with this Modern 12-Light Two-tier Brass Sputnik Striped Glass Globe Chandelier Chandelier, flawlessly blending mid-century style with a modern flare. A brass finish combines beautifully with gorgeous, hand-blown glass globe shades. Luxurious glass globes are placed as two-tier and illuminated by standard bulbs enclosed in the E27 base. Effortlessly brighten up your space while adding some mid-century modern style with this 12 – light brass sputnik glass globe chandelier. A wonderful clear striped glass globe chandelier for your bedroom, kitchen, foyer, living room, or dining room.
Details
- Modern chandelier with a two-tier design
- Brass sputnik clear striped glass globe chandelier uk
- Chandelier light fixture with dimmable light
- Mid-Century modern dining room lighting
- Statement sputnik ceiling light
- Gorgeous dining room sputnik light fixture
Dimensions
| Fixture Width | 90 cm |
| Fixture Height | 25 cm |
| Fixture Total Height | 69 cm |
| Canopy Width | 12 cm |
| Globe Width | 13 cm |
| Cord Height | 20+30 cm |
| Cord Adjustable | Yes |
| Arm Adjustable | No |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Brass Finish |
| Globe Included | Yes |
| Bulb Base | G45 of the E27 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 12 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |



























